You are here:

Warning: strtotime(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/sercicom/public_html/sercantr/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/sercicom/public_html/sercantr/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/sercicom/public_html/sercantr/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198

PROJECTS

Print PDF

1- ISTANBUL DUOİstanbul Duo, farklı kıtaların müziklerinin, bir sentezden geçerek ortada, yani İstanbul da olan buluşma noktasıdır. Avrupa kıtasındaki ülkelerin melodik yapısını, Asya kıtasındaki ülkelerin melodik yapıları ile birleştirilerek oluşturulan müzikleri, sıkı çalışmalar ile besleyerek dinleyiciye sunan ikiliyi, Batı’nın vazgeçilmez enstrümanı Piyano ile Erman TÜRKELİ ve hemen hemen Doğu’nun sayılabilecek kadar büyük yeri olan, ayrıca en önemli enstrümanlardan biri olarak kabul edilen Klasik Kemençeyi de Sercan HALİLİ icra etmektedir.

Piyano ile Klasik Kemençe ikilisinin oluşturduğu bu müzik de, Klasik Türk Müziği’nin çok önemli bestekarlarının eserleri yanı sıra, bir çok yeni bestelerle ve yabancı bestecilerin eserlerini de repertuarlarına eklemektedirler. Zaman zaman Piyano’nun, zaman zaman da Klasik Kemençenin eşlik görevini üstlendiği bu müzikte esas olan, ikilinin karşılıklı yaptıkları meşke, müzikleri arasında gizlenmiş sohbete ve icra sırasında birbirileri ile olan iletişime dinleyicileri de katmak.

İstanbul Duo'yu tüm müzik marketlerde bulabilisiniz.

www.istanbulduo.com


2- ÜÇ TELLİ KLASİK KEMENÇE KONÇERTİNOSU

Klasik Türk Müziğinin, hem Halk Müziği, hem de Sanat Müziğindeki eşsiz eserlerini, kendine özgü bir tarz da, senfonik ve oda orkestralarına düzenleyen, besteci Oğuzhan Balcı’nın, Derya Türkan'a ithafen yazdığı, Üç Telli Klasik Kemençe İçin Üç Şiir isimli, Üç Telli Klasik Kemençe Konçertinosu, dünyada bu enstruman için yazılmış ilk ve tek eserdir. Şu zamana kadar iki kişinin icra ettiği bu eseri, Sercan Halili ayrıca, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın Oda Orkestrası ile ilk olarak bir kayıtta çalmıştır. Oğuzhan Balcı, bu eserini ağır, hızlı ve hızlı olmak üzere üç bölümde ayırarak yazmış. Eserdeki solist sazın, Üç Telli Klasik Kemençe olması, besteciye eseri yazarken, Türk kokulu melodilerin yoğunlukta olmasını hissettirmiştir. Ayrıca bestecinin Türk Müziğini ve geleneksel Türk enstrümanlarını çok iyi tanıması, eseri yazmasında da büyük incelik sağlamıştır.

Birinci bölüm Ninni, ikinci bölüm Heybeli Ada (Hakli), üçüncü ve son bölüm Tetova’da Pazar Yeri olarak besteci tarafından isimlendirilmiştir. İkinci bölümün ortalarında, bestecinin, icracıya sunduğu bir serbest bölüm bulunmaktadır. Besteci, bu eserinde soliste eşlik edecek orkestrayı, sadece yaylı orkestra olarak düşünüp, yazmıştır.

Şimdiye kadar biri Sercan Halili olmak üzere iki kişinin çaldığı bu güzel eseri dinlemek isterseniz aşağıdaki linki tıklamanız yeterli.

www.myspace.com/sercanhalili
www.oguzhanbalci.com3- Söz Saz İstanbul

“Söz saz İstanbul” topluluğu Türkiye ve dünyanın çeşitli şehirlerindeki festivaller, konser salonları, saraylar, kiliseler, tiyatrolar ve üniversiteler gibi farklı mekânlarda tek başlarına veya çeşitli gruplarla performanslar gerçekleştirmiş olan her biri kendi alanlarının önemli isimleri olan sanatçıların bir araya gelmesi ile 2010 yılında Tanburi Hakan Talu tarafından kurulmuştur.

Söz Saz İstanbul topluluğu konserlerini değişik proje başlıkları altında gerçekleştirme prensibini benimsemiş ve proje konularını Bizanstan, Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerine kadar uzanan geniş bir yelpaze içindeki başlıklardan seçmektedir

Repertuarını İstanbul makam müziğinin değişik formlardaki eserlerinden oluşturan topluluğun müzikal anlayışı ise geleneksel icra tavrı üzerinedir. Topluluğun performansları erken dönem müzikolojik çalışmalar ile klasik, romantik, yakın dönem ve tasavvuf müziği eserlerinden örnekler şeklindedir.

Söz saz İstanbul topluluğu kendi projeleri dışındaki yeni deneysel icralara ve değişik kültürlerin müzisyenleri ile ortak bir zeminde buluşarak farklı tınıların aynı anda duyulma ve hissedilme düşüncesinede ilgi ile bakmaktadır.

www.sozsazistanbul.com