You are here:

Warning: strtotime(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/sercicom/public_html/sercantr/libraries/joomla/utilities/date.php on line 56

Warning: date(): It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected the timezone 'UTC' for now, but please set date.timezone to select your timezone. in /home/sercicom/public_html/sercantr/libraries/joomla/utilities/date.php on line 198
E-mail Print PDF

 

English

Born in Istanbul. Having been admitted to Turkish Music Satate Conservatory, Istanbul Technical University in 2000, he completed three - stringed, four - stringed and Alto Classical Kemence training. In 2011, he graduatedfrom the master's program of Turkish Music Conservatory, Haliç University. He performed and took stage with many invaluable masters such as Cuneyd Orhon, Ihsan Ozgen, Nermin Kaygusuz, Yavuz Ozüstün, Erol Sayan, Serap Mutlu Akbulut, Alaeddin Yavasca, Selahattin Içli Cetin Körükcü and Nevzat Atli. 

Halili performed as a soloist together with Istanbul Chember Orchestra and Mersin State Opera and Ballet and Cukurova State Symphony Orchestra and also together with Istanbul Technical University Chamber Orchestra conducted by Oguzhan Balci. He joined series of concerts in many World Music Festivals and Jazz Festivals in many countries such as Greece, Bosnia and Herzegovina, Romania, Hong Kong, Egypt, Germany, France, Georgia and Switzerland with various musical groups. In 2008, he took part in the album Project called "Sufi / Bach" with Burhan Öcal in Switzerland and also in the Project called "Ragmakam" together with Edward Powell in Canada. In 2011, he took part in the album called "Pasif-Ist" in New Zealand with the harp performer, Natalia Mann and gave concerts at home and abroad. In 2012, Halili and the pianist Erman Turkeli, released their duo album called " Istanbul Duo" which consists of th world music and gave various cocerts. He still continues to the album and concert workouts with the group called "Soz Saz Istanbul".

From 2008 until 2010, Halili performed as a Classical Kemence artist in Istanbul Metropolitan Municipality City Orchestra Turkish Music Company. In 2010, He gave workshop concerning the Classical Kemence in various Conservatories especially in Barcelona Liceu Conservatory "Conservatori Superior Liceu" and Madrid Royal Conservatory "Real Conservatorio Superior de Mùsica de Madrid". He performed at WOMEX (World Music Expo) in 2012. He released his first solo album called "Hotel Istanbul" in 2010 and gave concerts under the heading of "Hotel Istanbul Concerts". Additionally, having been a part of many album preparations and soap opera/cinema sound tracks he still continues his studio, concert, stage performances together with the academic studies. He works as lecturer of Classical Kemence at Conservatory of Halic University.

 


 


 

 

Türkçe

İstanbul’da doğmuştur. 2000 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nın lise ve üniversite birimlerinde 3 telli kemençe, 4 telli kemençe ve alto kemençe eğitimini tamamlayıp, 2011 yılında ise T.C. Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Müziği Bölümü’nde Yüksek Lisans programını bitirdi. Cüneyd Orhon, İhsan Özgen, Yavuz Özüstün, Erol Sayan, Serap Mutlu Akbulut, Alaeddin Yavaşça, Selahattin İçli, Nevzat Atlı gibi isimlerle çalışmış ve sahne almıştır.

İstanbul Oda Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Mersin Devlet Opera ve Balesi, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Filarmoni İstanbul, İ.T.Ü. Oda Orkestrası, Orkestra İstanbul, Sarajevo Filarmoni, Tiran Filarmoni orkestraları ile birçok projede eşlikçi ve solist olarak görev aldı. Çeşitli müzik grupları ile Yunanistan, Bosna Hersek, Romanya, Hong Kong, Mısır, İspanya, Almanya, Avusturya, Fransa, Gürcistan ve İsviçre gibi birçok ülkede Dünya Müzikleri Festivalleri’nde ve Caz Festivalleri’nde konser serilerine katılmıştır. 2008 yılında Burhan Öcal ile birlikte İsviçre de, Sufi / Bach isimli bir album projesinde bulunmuştur. Aynı yıl Edward Powell ile beraber Canada da “Ragmakam” isimli çalışmanın albümünü yapmıştır. 2011 yılında Harp sanatçısı Natalia Mann ile birlikte Yeni Zelanda da “Pasif-İst” isimli albüm çalışmasını yapıp yurt içi ve yurt dışında konserler vermiştir. Pera Ensemble ile birçok yurt dışı konserleri vermektedir. 2012 yılında Piyanist Erman Türkeli ile beraber dünya müziklerini içinde bulunduran “İstanbul Duo” isimli albüm projesini yapmış ve çeşitli konserler vermiştir. Halen içinde bulunduğu “Söz Saz İstanbul” topluluğu ile birlikte album ve konser çalışmalarına devam etmektedir. 2008 yılından bu yana, çeşitli orkestralar ile solist olarak çok defa kemençe konçertinosunu icra etmiş ve birde kayıt yapmıştır.

2008 ile 2010 yılları arasında, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kent Orkestrası Türk Müziği Topluluğu’nda Klasik Kemençe İcracısı olarak çalışmıştır. 2010 yılında Barcelona Liceu Konservatuarı ve Madrid Kraliyet Konservatuarı başta olmak üzere, bu şehirlerdeki muhtelif konservatuarlarda klasik kemençe workshopları vermiştir. “Hotel İstanbul” isimli ilk solo albüm çalışmasını 2010 yılında yapmış, “Hotel İstanbul Konserleri” projesi ile sayısız konserler vermiştir. 2012 den bu yana Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu’nda Klasik Kemençe Sanatçısı olarak görev yapmaktadır.

2015 yılı ile TRT Ankara Radyosu Klasik Kemençe Sanatçısı olarak göreve başlayıp, halen TRT İstanbul Radyosunda görevine devam etmektedir. Ayrıca birçok albüm çalışmasında ve dizi / sinema / reklam müziklerinde yer alan sanatçı, çeşitli müzik tarzları ile stüdyo, konser, sahne çalışmalarına ve akademik platformda ki çalışmalarına devam etmektedir.